Porod do vody v porodnici v Rakovníku

 

            Porod do vody je přirozený porod miminka pod vodní hladinu. Při porodu do vody rodí žena v lázni s teplou vodou. Některé rodičky zůstávají ve vodě pouze během otevírací fáze porodu a při vypuzovací fázi porodu z vody vystoupí. Jiné ženy se naopak rozhodnou zůstat ve vodě i během vypuzovací fáze a miminko do vody porodí. Dle názorů odborníků má porod do vody své výhody, ale ne všichni odborníci jsou porodu do vody nakloněni. Voda má velmi pozitivní vliv jak na rodičku, tak také na dítě. Plod žije 9 měsíců v podobném vodním prostředí a porod do vody je pro ženu méně stresující, navíc teplá voda napomáhá k uvolňování svalů, působí relaxačně a mnohdy může předejít nástřihu hráze.

Porod do vody není vhodný pro každou ženu. Je důležité, aby žena byla zcela zdravá, bez známek infekčního onemocnění. Kardiotokografický záznam, hodnotící činnost srdce plodu a činnost dělohy, musí být během porodu fyziologický. Porod do vody je možný pouze při porodu v termínu. Porod do vody musí být jednoznačně volbou ženy samotné, nikdo ji k tomuto způsobu porodu nesmí nutit. Rodička by měla být o tomto způsobu porodu řádně informována a musí podepsat informovaný souhlas s porodem do vody.

Jsme jednou z mála porodnic, které možnost porodu do vody nabízejí. Máme speciální vybavení a zkušený personál. Porody do vody v naší porodnici začaly se znovuotevřením porodnice po rozsáhlé rekonstrukci v dubnu r. 2015. První porod do vody proběhl 1. června 2015 pod odborným vedením odborníka z porodnice ve Vrchlabí. Během půl roku se u nás narodilo 18 plaváčků.

Pro porod do vody máme velkou, prostornou, kulatou vanu (bazének). Naše speciální vana je schválená hygienikem. Běžná vyšetření – vaginální vnitřní nález, během porodu včetně srdečních ozev, je možné provést přímo v této vaně. Máme k dispozici sondy, které jsou voděodolné, a tak je možné provést kontrolu srdečních ozev plodu pod vodní hladinou. Případné protržení vaku blan (tzv. dirupce či amniotomie ) je možné provést také pod vodou. Rodička tak nemusí při těchto vyšetřeních vanu opouštět.

Voda ve vaně by měla mít teplotu maximálně 38 °C, nejvhodnější je teplota vody o stupeň nižší, tedy 37 °C. Teplejší voda už není pro dítě vhodná. Jakmile odteče plodová voda, mělo by děťátko přijít na svět do dvou až tří hodin. Do vany se doporučuje uložit rodičku až v době, kdy je otevřená minimálně na 5 cm. Aby se snížil možný vznik infekce, je před porodem do vody ženě podán klystýr.

Teplá voda je pro rodičky uklidňující a působí relaxačně. Její nadnášející vlastnost umožňuje rodičce lepší pohyb těla během porodu. Dále snižuje strach z porodu, odbourává stres, napomáhá tvorbě endorfinů, zlepšuje krevní oběh, jsou lépe okysličeny děložní svaly a tím zmírněny porodní bolesti. Teplý efekt lázně urychluje porod a zmírňuje nebo zcela zabrání porodnímu poranění. Miminko se narodí do prostředí podobného tomu, kde žilo 9 měsíců. Má menší stres z porodu a větší pocit jistoty a bezpečí.

Porod do vody není doporučen má-li rodička herpes, pokud je plod v poloze koncem pánevním, u zvýšeného krvácení nebo těhotenské infekce, u předčasného porodu, u výrazného uvolnění smolky za porodu, při preeklampsii.

Doporučené postupy při porodu do vody:

http://lekari.porodnice.cz/upload/doporucene-postupy-v-perinatologii/10-podminky-akceptovatelneho-porodu-do-vody.pdf

Porod do vody na videu:

https://youtu.be/q1HMw8AM128

https://youtu.be/dXto6Zxg0Qs

https://youtu.be/30wTNUglBwQ

 

Důležité zdroje:

  1. http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/water-birth/ (ENG)
  2. http://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/vaginal/water-birth-myths/ (ENG)
  3. http://www.dailymail.co.uk/health/article-2584760/Water-births-no-proven-benefit-dangerous-Study-highlights-risk-infection-breathing-problems-babies.html (ENG)
  4. http://www.navanita.cz/pujcovna/porodni-bazenek/
  5. http://www.evalabusova.cz/clanky/porody_do_vody.php