Očkování proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je abnormální růst buněk děložního čípku (spodní část dělohy patrná v pochvě).  Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku začínají po infekci lidským papilomavirem (HPV).
 
HPV je běžný virus, který postihuje ženy i muže. Existuje více než 100 typů HPV, které mohou postihnout různé části organismu. Z genitálních typů jsou nejdůležitejší 4 typy: Typ 16 a 18, které jsou zodpovědné za cca 70 % případů karcinomu děložního čípku a za 70 % prekanceroz (čímž se rozumí změny buněk, které mohou vést ke vzniku karcinomu)   a typ 6 a 11, které jsou odpovědné za cca 90 % případů genitálnich bradavic. 
 
Jaká je prevence proti HPV virům? 
Prevencí je očkování proti HPV. Očkování kvadruvalentní vakcínou Silgard je určeno k prevenci rakoviny čípku a genitálních bradavic. Vakcína se nepoužívá k léčbě nemocí souvisejících s HPV a k léčbě rakoviny. 
Přípravek Silgard nemá žádné účinky u žen, které již mají přetrvávající infekci nebo chorobu, souvisejíci s HPV obsaženými ve vakcíně.
 
Jak vakcína působí?
Po očkování se vytváří typově specifické protilátky, přičemž v klinických studiích bylo prokázano, že zabraňuje onemocněním vyvolaným HPV typy 6,11,16 a 18 u dospělých žen ve věku 16 až 45 let. Vakcína také vytváří protilátky u 9 a 15- letých  dětí a dospívajícich. 
 
Očkovací schéma probíha ve třech dávkach:
 
1. dávka zvolený den
2. dávka  nejlépe 2 měsíce po první injekci
3. dávka nejlépe 6 měsíců po první injekci
 
Všechny 3 dávky by mněli být podány během 1 roku. 
 
Očkovaná osoba musí dokončit třídávkové očkovací schéma, jinak nelze zaručit její ochranu.
 
Víte o tom že ... 
VZP hradí očkování do 12- let a toto je v kompetenci pediatrů?
Očkovat lze i dospělé ženy a chlapce?
 
Bližší informace ohledně očkování a cen Vám ochotně poskytneme v Gynekologických ambulanciích Rakovník a Nové Strašecí.